Welcome to Sdružení ONLINE zábavy

Hledat   v  

  Vytvoř účetDomů | Vložit příspěvek | Tvůj účet | Obsah | Témata | Top 10  

Navigace
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· Diskuze SOZ
· Downloads
· Hledat
· NWN server status
· NWN2 server status
· Obsah
· Slovníček pojmů
· Statistiky
· Témata
· Webové odkazy

Obsah
NWN obecně
NWN World Building
Průvodce PW NWN
SOZ
SOZ Forum

NWN světy
Arkhalia
Demona
Dragon Hammer
Equilibrie
Gwain Tharr
Ilandria2
Kandelábrie1
Kandelábrie2
Mystake
Sferie
Thalie

NWN fora
Arkhalia
BG TSCC
Demona
Demona2
Dragon Hammer
Equilibrie
GamePark
Ilandria2
Kandelábrie1
Kandelábrie2
NWN 1
NWN 2
Thalie

NWN stránky
Čeština do NWN1
Bioware
BioWare Social Network
NWN GamePark
NWN Lexicon
NWN Speciál
NWN Vault (IGN)
NWN Vault (Nový)
NWN Wikipedia
NWN2 CZ překlad
NWN2 Blog
NWN2 scripting
NWN2 Toolset Guide
NWN2 Toolset manuál
Seznam NWN serverů
NWNWiki
NWN2Wiki

Subdomeny
Demona
DragonHammer
Gwain Tharr
NWNWiki

D&D stránky
D20 v kostce
Překladový klíč
WotC

Herní weby
Bonusweb.cz
Doupě.cz
gamerzines.com
mmogames.cz
mmorpg.com
mmorpgtoplist.com

  
Kyberpunk a NWN komunita
Tento článek se chystám napsat už od oslavy narozenin Demony na Krtkově pevnosti v Chocni, kde mě tenkrát ve tři hodiny ráno napadlo ono spojení cyberpunk = NWN komunita. Ono ranní přemyšlování mě dovedlo k této úvaze o partičce lidí, která se během tří let prostřednictvím  revolučního vynálezu internetu a počítačové hry na hrdiny Neverwinter Nights dala dohromady.

Tak to byl zatím jen krátký úvod, vrátím se teď zpět ke slovu Kyberpunk a pokusím se tu vysvětlit, proč mi při oné divoké oslově v daleké Chocni napadlo toto slovo se spojením  s naší malou partičkou. Začal bych slovem “punk”, které se ujalo v nudný Anglii 1979, kde se mladí lidé začali bouřit proti škole, rodičů a politickému systému. Zprvu hnutí vandalů volajících po anarchii, upozorňující na sebe drzým chování a výstředním stylem oblékání se postupně začalo proměňovat v politické a kulturní hnutí. Byl to šok pro tehdejší hudební scénu, když partičky hudebních neumětelů jako Ramones nebo Sex Pistols se svou energickou syrovou muzikou se najednou staly miláčky mladého publika. Jinými slovy banda divně oblečených a učesaných lidí, jenž celkem nic neuměla a ničím nebyla, se najednou stala hvězdami showbusinessu.

Odložme na chvíli slovo “punk“ a mrkněme se na slovo “kyber”. Termín kybernétés – kormidelník (z řečtiny) se používal k označení vědy o řízení lodí. Kybernetika se zabývá zákonitostmi řízení, sdělování a kontroly samoregulujících soustav. Jsou to soustavy, které jsou schopny reagovat na podněty z okolí i zevnitř soustavy samotné. Zvláštním případem takové soustavy je i živý organismus. Nejvyšším typem samoregulující soustavy je lidská společnost schopná cílevědomě a uvědoměle řídit svůj vývoj. Každý organismus na této planetě získává ze svého okolí informace, zpracovává je a třídí a reaguje s cílem zachování vlastního života. Člověk v tomto ohledu není výjimkou. Každodenně potřebujeme informace nejen kvůli přežití, ale i pro zlepšení podmínek k životu. Ještě bych tu nakousnul jeden termín a to kyborg, jedná se o složeninu slov kybernetický organismus a představuje živou bytost obohacenou o mechanické či elektronické součástky. Tyto součástky jsou obvykle nesnímatelné a jejich montáž nebo demontáž se provádí formou chirurgického zákroku. Může jít i o téměř zcela vyrobený předmět složený z organických a technicky vyrobených komponent – z živé bytosti je použit pouze mozek.

A teď spojíme kyber a punk dohromady a máme tu kyberpunk, copak to znamená?  Toto slovní spojení vymyslel Gardner Dozois, jeden z editoru Isaac Asimov's Science Fiction Magazine a tak zaškatulkoval jedno odvětví moderní literatury. Cyberpunková literatura se obecně zabývá lidmi na okraji technologicky vyspělých kulturních "systémů". V cyberpunkových povídkách se většinou objevuje "systém" který vládne životům většiny "obyčejných" lidí. Tyto systémy jsou zdokonaleny určitými technologiemi, obzvláště pak "informační technologii" (počítače, masová media), které zvyšují životnost systému a pomáhají k útlaku a omezování svobody. Tyto technologické systémy se často také rozšiřují až do svých lidských "komponentů", např. přes mozkové implantáty, umělé údy, klonování nebo geneticky upravené orgány apod. Lidi se sami stávají doslova součásti "Stroje". Toto je "cyber" aspekt cyberpunku. Avšak v každém kulturním systému jsou vždy i ti, co žijou na jeho okraji ("the Edge"): zločinci, vyvrženci, vizionáři nebo ti, kteří jednoduše touží po svobodě jako takové. Cyberpunková literatura je zaměřena na tyto lidi a způsoby, kterými si upravují technologické nástroje systému pro své vlastní potřeby. To je zase "punk" aspekt cyberpunku.

Co je cyberpunk jako subkultura? Vycházejíc z podnětu cyberpunkové literatury poloviny osmdesátých let, určité skupiny lidí se začali označovat termínem cyberpunk, protože správně rozpoznali zárodky fiktivního "techno-systému" v dnešní společnosti na západě, a protoźe se identifikovali s marginalizovanými postavami z cyberpunkových příběhů. V posledních letech se toho chytla masmedia a samovolně určité lidi a skupiny lidi označila jako "cyberpunk".

Dobrá, možná se mi teď povedlo vám trošku vysvětlit co je to ten kyberpunk, ale co to má co společného s NWN komunitou? Asi bych ještě otevřel jedno téma, než se vám to pokusím vysvětlit, bude to další spojení dvou slov “Open Source“. Za Open Source se pokládají takové aplikace, které jsou šířeny se zachováním určitých práv a svobod pro jejich koncového uživatele (tedy nabyvatele licence). Jde o práva spouštět program za jakýmkoliv účelem, studovat, jak program pracuje a přizpůsobit ho svým potřebám (předpokladem k tomu je přístup ke zdrojovému kódu), redistribuovat kopie dle svobodné vůle, vylepšovat program a zveřejňovat tato zlepšení. Tedy Open Sorce projekty jsou vlastně programy na kterých spolupracuje větší množství lidí, kteří si mezi sebou vyměňují informace a navzájem se tím pomáhají osobně zdokonalovat. Vznikají tak malé a větší komunity, jenž společnou prací na jednom projektu vytvářejí sociální vazby. Neníž tedy Open Sorce nástrojem cyberpunku, onou bájnou magickou zbraní proti zlému systému, který nás chce nechat hloupé a nevzdělané, krmit nás polopravdou a lží, aby nás co nejlépe mohl ovládat?

Konečně se dostáváme k jádru mojí myšlenky. V čem je hra Neverwinter Nights tak jedinečná a revoluční, je to příběh, provedení, grafika či toliko oslavovaná mechanika hry? Já si dovolím tvrdit, že nic z toho co jsem vyjmenoval to není.  Hra je revoluční svým nástrojem na modifikaci hry, jímž může kterýkoliv hráč, bez hlubokých znalostí programování, začít tvořit velké světy. Tvorba perzistentních NWN světů spojuje různé typy lidí, každý z nich přináší do projektu kus své osobnosti, dochází tak k výměně informací, vzájemnému ovlivňování, sociální interakci a vytváření přátelský vztahů. Takže jednotlivec přináší buď své znalosti, talent a kreativitu, nebo se od ostatních učí novým věcem, odnáší si poznání a zkušenost, zdokonaluje se, stává se lepším, silnějším  a chytřejším člověkem. Díky sociální interakci je více konfrontován a více se otevírá okolí, tedy se zároveň stává i hodnějším člověkem. Hra NWN spojuje rozmanité lidi dohromady, jedná se většinou o mladé lidi, kteří nic celkem neumí, nebo se zatím nikde výrazně neprosadili. Stejně tak jako členové kapely Sex Pistols, kteří ačkoliv neuměli hrát, brzo ovládli hudební scénu konce sedmdesátých let.

Sdružení Online Zábavy je postaveno na myšlenkách, které jsem tu tak trochu rozebral. Je to komunita lidí, kteří překročili hranice NWN a pokoušejí se  jako pradávní zvěstovatelé nové víry o osvětu online zábavy. SOZ tu není jen pro zábavu, zároveň přináší informace, vzdělání a podporuje vytváření nových komunit. Tedy radí jak správně použít moderní technologie (internet, ICQ, forum, atd) k tomu, aby se lidi v tom velkém technokratickém neosobním světě našli a začali spolu komunikovat.

 
Informace pro tento článek jsem čerpal ze stránek uvedených níže. V článku také byly použity některé texty z těchto stránek:


Historie cyberpunku
Punk metal
Cyberpunkový manifest
FAQ cyberpunk
Historie kybernetiky
Wikipedia (cz) (Kyborg)
Co je to "Open Source software"
Co je to svobodný software?

Jindragon

Copyright © by Sdružení ONLINE zábavy Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 2006-01-20 (1244 čtenářů)

[ Zpět ]
Copyright © Sdružení Online zábavy, Všechna práva vyhrazena
Můžete šířit naše zprávy pomocí tohoto souboru backend.php
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund